theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Japanese Grand Prix – Suzuka – Suzuka International Racing Course (Fifteen Race Formula 1 2012 season)

A fost o cursa care a redus foarte mult din diferenţa dintre Alonso şi Vettle pentru titlul de campion – acum sunt doar 4 puncte între cei doi.
24. Narain Karthikeyan
Schumacher a fost penalizat cu 10 poziţii pe grila de start pentru accidentul provocat în Singapore. Button şi Hulkenberg au fost şi ei penalizati, dar doar cu 5 pozitii – pentru schimbarea neanunţată a cutiei de viteze. Vergne a fost penaliyat cu 3 poziţii pe grila de start deoarece l-a blocat pe Senna în Q1.

Finalul a fost urmatorul:
2. Felipe Massa – în sfârşit un podium în acest sezon pentru cel de+al doilea pilot al scuderiei