theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Singtel Singapore Grand Prix – Singapore – Marina Bay Street Circuit (Thirteent Race Formula 1 2013 season)

A venit și vremea singurulul circuit nocturn din calendarul Formulei 1.
Sebastian Vettel a dominat calificările din Singapore si si-a permis sa efectueze un singur tur rapid la inceputul Q3, asteptand dupa la boxe rezultatul final. Durerile de spate ale lui Kimi Raikkonen au recidivat si i-au influentat calificarile.
14. Singapore
Sebastian Vettle a fost singurul care si-a pastrat pozitia de lider pe intreaga cursa, in rest, strategia opririlor la boxe si aparitia SC in turul 25 au jucat un rol crucial si au dus la niste depăsiri spectaculoase din partea lui Raikkonen, Rosberg si Hamilton, chiar dacă circuitul de la Marina Bay are reputație de circuit cu depășiri aproape imposibile.
Mark Webber se îndrepta spre un loc patru în cursă cu un avans liniştitor în faţa rivalilor, însă a fost nevoit să abandoneze în ultimul tur după ce monopostul său a luat foc.
22. Daniel Ricciardo
Cel mai bun timp în cursă a fost stabilit de Sebastian Vettel, care a fost cronometrat cu 1:48.574 în turul 46.
Mark Webber a abandonat în ultimul tur al Marelui Premiu al statului Singapore, iar pentru a ajunge mai repede la boxe, australianul s-a urcat pe monopostul lui Fernando Alonso, aflat în turul de revenire la standuri după ce a trecut linia de sosire pe locul doi. Acesta va fi penalizat cu 10 poziţii pe grila de start din Coreea de Sud.
Iar finlandezul Kimi Raikkonen a admis că nu este sigur că va putea concura în Coreea de Sud din cauza durerilor de spate care l-au afectat în Singapore.