theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Santander Spain GP F1 2014 – Catalunya – Circuit de Catalunya

Marele Premiu al Spaniei marchează debutul sezonului european al Formulei 1 şi reprezintă în mod tradiţional cursa în care sunt introduse primele update-uri majore ale anului. Ferrari va concura în acest weekend cu un nas scurt pentru monopost, după un model introdus de Mercedes în China. Alt update va fi facut de RedBull Racing la masina cvadruplului campion mondial Sebastian Vettel, care va primi un nou sasiu
22. Pastor Maldonado
Sebastian Vettel a fost penalizat cu cinci poziţii pe grila de start a cursei de la Barcelona după ce inginerii au decis să înlocuiască cutia de viteze – acesta va pleca de pe locul 15. Jean-Eric Vergne a fost penalizat cu 10 pozitii pe grila de start datorita eliberarii de la boxe fara asigurare din FP2.