theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Santander Monaco Grand Prix – Monte Carlo – Circuit de Monaco Automobile Club de Monaco (Sixth Race Formula 1 2012 season)

Sezon incendiar – 6 campioni mondiali cu 14 titluri. Schimbări multe de regulament, pneuri diferite, piloți noi și vechi.
Și uite așa am ajuns și la una din cursele mele favorite pe care as vrea ca odată în viața asta să o văd live.
24. Sergio Perez***
*Schumacher va pleca doar de pe locul şase al grilei de start din cauza unei penalizări de cinci poziţii primite după incidentul de cursa cu Bruno Senna de la Barcelona.
**Maldonado a fost si el retrografat cu 10 pozitii pe grila de start din cauza unei coliziuni.

Și bonus câteva știri autohtone:
Mihai Marinescu a plecat în cursa de sâmbătă din Pole-Position și a terminat pe locul 1. Marinescu a obţinut astfel a doua victorie din carieră în Formula 2, după cea de pe circuitul de la Monza din 1 octombrie 2011În cursa de duminică acesta a plecat de pe locul 2, în turul 3 depășindu-l pe Zanella preluând conducerea cursei, iar cu 4 tururi înainte de final acesta a pierdut conducerea și a terminat pe poziția de pe care a plecat. Oricum Felicitări Mihai pentru weekendul reușit.