theme-logo-alt

Santander Italian GP F1 2014 – Monza – Autodromo Nazionale di Monza

Italian 2014 Poster
Italian GP 2014 Qualifying
Lewis Hamilton a înregistrat sâmbătă pe circuitul de la Monza al cincilea pole position din acest sezon şi primul după o pauză de opt etape. Daniil Kvyat a ocupat locul 11 în calificări, însă va lua startul doar de pe locul 21 ca urmare a unei penalizării de 10 poziţii pe grila de start pentru utilizarea celui de-al şaselea motor din acest sezon.Kimi Raikkonen a stabilit al 12-lea timp, dar va pleca de pe 11 după retrogradarea lui Kvyat.
F1 2014 Italian GP Podium
Speranțele lui Hamilton de a reduce diferența de 29 de puncte care îl separau de Rosberg în clasamentul general păreau năruite după un start greu în care a coborât de pe primul pe al patrulea loc , dar în cele din urma aceasta a câștigat la Monza după o dublă greșeală comisă de Rosberg. In turul 9 si 29 acesta a luat-o pe drumul alternativ din prima șicană datorita unei frânări prea târzii. Fernando Alonso ar fi putut obține o clasare în pozițiile inferioare care aduc puncte, însă spaniolul a fost nevoit să abandoneze în turul 29 din cauza unei defecțiuni tehnice la sistemul ERS.