theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Russian GP F1 2014 – Sochi – Sochi Autodrom

Anul acesta avem parte de o nouă intrare în calendarul competițional. Soci – Rusia – fosta gazda a jocurilor olimpice.
Russian 2014 Poster
Russian GP 2014 Qualifying
Cei de la Marussia au participat in această etapă doar cu Max Chilton care s-a clasat pe ultima poziție a grilei de start, dar va pleca de pe penultima deoarece venezueleanul Pastor Maldonado are o penalizare de 5 poziții datorită schimbării motorului în etapa precedentă. Grila de start a acestei ediții inaugurale a arătat în următorul mod:
22. Russian
La sfârșitul acestei curse, Mercedes a devenit matematic campioană la constructori. Cursa a fost controlată de Lewis Hamilton, în timp ce coechipierul său, Nico Rosberg, a făcut o cursă de recuperare după greșeală din primul tur ce l-a determinat să intre prematur la boxe pentru schimbarea pneurilor.