theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Canadian Grand Prix – Montreal – Circuit Gilles-Villeneuve (Seventh Race Formula 1 2013 season)

Deja au apărut și primele zvonuri legate de sezonul din 2014 – va avea un număr record de 21 de curse prin includerea Rusiei şi a etapei de la New Jersey şi va începe în 2 martie în Bahrain – conform postul britanic de televiziune SkySports
22. Giedo van der Garde
Grosjean a fost penalizat cu 10 poziţii pe grilă după accidentul provocat în Marele Premiu al statului Monaco şi va pleca de pe ultimul loc. Kimi Raikkonen şi Daniel Ricciardo au fost retrogradaţi cu câte două poziţii pe grila de start pentru că nu au respectat poziţionarea iniţială în pitlane la reluarea calificărilor după steagul roşu arătat în Q2.
7. Canada
A fost o cursă puțin cam plictisitoare, ce s-a câștigat prin strategia intrarilor la boxe. Au fost câțiva care au recuperat teren suficient, iar alții care au pierdut.