theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Santander Spain Grand Prix – Catalunya – Circuit de Catalunya (Fifth Race Formula 1 2012 season)

Sezon incendiar – 6 campioni mondiali cu 14 titluri. Schimbări multe de regulament, pneuri diferite, piloți noi și vechi.
Cursa a fost incendiara cu noi premiere – primul venezuelean câștigător al cursei și după mulți ani, fiecare cursă de până acum a fost câștigată de alt pilot.
24. Narain Karthikeyan
*Lewis Hamilton a obţinut pole position-ul pentru Marele Premiu al Spaniei, însă a fost descalificat ulterior din cauza faptului că monopostul McLaren a avut prea puţin combustibil în rezervor la finalul sesiunii.

Sfârșitul fiind iarăși neașteptat, cu un mare cadou pentru Frank Williams care duminică a împlinit 70 ani.
24. Michael Schumacher – abandon
Și puține știri despre unul din piloții români, de data aceasta despre Robert Vișoiu.
În prima cursa din GP3 Robert Vișoiu a plecat de pe locul 14 si a terminat pe 8.
Conform regulamentului din GP3, grila de start pentru a doua cursă a etapei se stabileşte prin inversarea poziţiilor primilor 8 clasaţi din cursa de sâmbătă.
Prin urmare, Robert Vişoiu a pleca din pole position in cursa de duminica si a terminat pe locul 2 – a ratat startul.
Piteșteanu ocupă locul şapte în clasamentul general după primele două curse.