theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Santander British Grand Prix – Silverstone – Silverstone Circuit (Eight Race Formula 1 2013 season)

A venit și vremea cursei din Marea Britanie, una care de fel este răcoroasă și liniștită, dar în acest an a fost călduroasă și plină de evenimente.
22. Paul di Resta*
Chiar dacă a poziţionat monopostul Force India pe locul cinci al grilei de start, Paul di Resta va pleca de pe ultima poziţie a grilei de start după ce a fost exclus din calificări pentru că monopostul său a avut o greutate mai mică decât cea minimă admisă (cu 2 kg sub limita admisă).
Giedo van der Garde s-a calificat pe locul 21, dar a fost penalizat cu 5 poziții pe grila de start pentru o coliziune din runda precedentă, plus încp 5 poziții pentru schimbarea cutiei de viteză.
9. British
Cursa a fost presărată de evenimente, în special probleme cu pneurile, ceea ce a făcut-o destul de spactaculoasă. Piloții primeau recomandări de la boxe să nu mai taie curbele – dar știți cum este, atunci când ți se interzice, sau ți se spune că nu faci ceva, fix atunci faci pe invers.
22. Jean-Eric Vergne – abandon – Tyre
Pirelli a finalizat marți seară ancheta internă cu privire la cauzele care au provocat nu mai puțin de cinci pene de cauciuc pe parcursul Marelui Premiu al Marii Britanii și au ajuns la concluzia că pneurile sale sunt sigure, acuzând echipele, ele diind răspunzătoare pentru penele de la Silverstone prin modul incorect în care au utilizat cauciucurile.
– echipele au montat invers pneurile spate, adică pneul dreapta-spate a fost amplasat pe roata stânga şi invers. Întrucât cele două pneuri spate sunt asimetrice, comportamentul acestora nu a fost corespunzător.
– echipele au utilizat o presiune în pneuri mai scăzută decât cea recomandată de Pirelli.
Robert Vișoiu a concurat și el în același weekend in GP3. În cursa de sâmbătă acesta a terminat pe locul 12, iar duminică dimineața cursa lui Robert avea să se sfârșească destul de repede după incidentul din virajul 3, fiind nevoit să abandoneze.