theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Japanese Grand Prix – Suzuka – Suzuka International Racing Course (Fifteen Race Formula 1 2013 season)

Mark Webber va pleca de pe prima poziţie a grilei de start în Marele Premiu al Japoniei după ce Sebastian Vettel a comis greşeli în fiecare tur rapid de circuit. Cronometrat cu 1:30.915, australianul a obţinut sâmbătă primul pole position din acest sezon.
22. Jules Bianchi
Jules Bianchi si Charles Pic au fost penalizaţi cu câte 10 poziţii pe grilă după o serie de incidente în Coreea de Sud, iar Adrian Sutil a primit o penalizare de cinci poziţii pe grila de start pentru înlocuirea cutiei de viteze înainte de calificări.
15. Japonia
Romain Grosjean a dezvăluit că s-a gândit că este pe punctul de a obţine la Suzuka prima victorie din cariera în Formula 1, dar se pare ca nu a fost sa fie. Acesta a terminat cursa pe locul 3.
Fernando Alonso a obţinut doar locul patru în Marele Premiu al Japoniei, însă a avut un motiv de satisfacţie la sfârşitul cursei – acesta a devenit pilotul cu cele mai multe puncte câştigate în istoria Formulei 1.
Esteban Gutierrez a produs si el o surpriza placuta, devenind primul debutant care obţine puncte în acest sezon. Giedo van der Garde şi Jules Bianchi, s-au acroşat chiar în primul viraj şi au ieşit în decor.